Co warto zobaczyć w Częstochowie?

Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym będziemy Wam przybliżać miejsca znane i mniej znane w naszym mieście i jego okolicach.

#1 Cmentarz Żydowski

 

Społeczność żydowska

Społeczność żydowska w Częstochowie była bardzo duża i dobrze zorganizowana. Przed  II Wojną Światową liczyła ponad 30 tysięcy osób. Podobnie jak większość Żydów podczas  wojny  borykała się z wieloma problemami. To właśnie wtedy na terenie Częstochowy powstawały kolejne niemieckie obozy pracy, w których Żydzi byli mordowani. Po wojnie w Częstochowie znajdowało się około 5 tysięcy Żydów. W 1946 roku pozostało z nich około 2 tysiące.

Cmentarz

Cmentarz żydowski w Częstochowie powstał na początku XIX w. Wcześniej częstochowscy Żydzi byli chowani w Janowie. Jest to jeden z największych kirkutów (cmentarzy żydowskich) w Polsce, a zajmuje ponad 8 hektarów. Rozglądając się, w okolicy widzimy zakłady przemysłowe i Hutę Częstochowa. Wchodząc bramą główną i dochodząc prowadzącą od niej alejką do końca tereny cmentarza łączą się z hałdami.

Ostatniego pochówku dokonano tu w 1970 roku. Przez wiele lat cmentarz znajdował się na terenie Huty Częstochowa przez co był do niego utrudniony dostęp i możliwe, że to ocaliło go przed całkowitym zniszczeniem. Cmentarz jest zniszczony, lecz częstochowska społeczność pracuje nad jego utrzymaniem. Szczególnie warto wyróżnić Pana Zygmunta Rolata- Honorowego obywatela Miasta Częstochowy, który ma bardzo duży wkład w opiekę nad Cmentarzem i pielęgnowaniem Żydowskich tradycji w Częstochowie i na świecie.

Klimat tego miejsca jest bardzo mistyczny. Powalone drzewa i bluszcze oplatające nagrobki robią ogromne wrażenie. W porównaniu do zadbanych cmentarzy takich jak kirkut w Krakowie czy Wrocławiu tutaj rządzi natura. Widnieją na nich hebrajskie i polskie napisy. Podobnie także jak na innych cmentarzach rozbudowana jest także symbolika nagrobków. Spotkać tu możecie wiele znaków występujących na żydowskich grobach – są lwy, dłonie, świece i inne.

 

Autor zdjęcia: Marta Brzeska (zdjęcie z konkursu Oblicza Częstochowy)

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę