#6 Co warto zobaczyć w Częstochowie?- Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

To cykl artykułów, w którym będziemy Wam przybliżać miejsca znane i mniej znane w naszym mieście i jego okolicach.

 

#6 Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie

Muzeum jest jedyną tego rodzaju placówką w kraju, która pokazuje dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Na wystawie przedstawiono wyrobiska chodnikowe w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz fragment „ściany” eksploatacyjnej z obudową i wyposażeniem w maszyny i urządzenia. W chodnikach i komorach ustawiono oryginalne maszyny i środki transportu. W sali ekspozycyjnej podzielonej na wyodrębnione stanowiska pokazano pełny zestaw narzędzi i maszyn służących w przeszłości w pracy górników. Zgromadzono m.in. liczne rodzaje obudów wyrobisk kopalnianych, lamp górniczych oraz minerałów. Przedstawiono również historyczne narzędzia i metody wydobywania rudy żelaza.

Wystawa cieszy się dosyć dużym zainteresowaniem nie tylko częstochowian, ale także odwiedzających miasto pielgrzymów i turystów. Ze względu na bliskość klasztoru Jasnej Góry, ponieważ znajduję się w Parku Jasnogórskim.

Nowa stała wystawa Muzeum Górnictwa Rud Żelaza prezentowana w wyremontowanym obiekcie, została zmodyfikowana oraz uzupełniona o nową aranżację plastyczną. Jest reliktem dawnej kultury górniczej, przez wieki związanej z regionem częstochowskim. Dzięki wystawie przetrwa pamięć o tradycjach historycznych regionu, a zwiedzający przez kolejne dziesięciolecia będą mieli kontakt z cennym dziedzictwem kulturowym.

Muzeum jest unikalnym obiektem, stanowiącym bardzo ważny punkt na mapie atrakcji turystycznych naszego kraju. Wystawa Muzeum Częstochowskiego przybliża tradycje górnicze leżące u podstaw rozwoju gospodarczego Częstochowy i regionu. Miasto, znajdujące się pośrodku rudonośnego pasma zalegającego od Zawiercia po Wieluń, od XIV wieku odgrywała rolę centralnego ośrodka przemysłu górniczego i hutniczego. Ekspozycja, została stworzona, aby zaciekawić tak starszych odbiorców, jak i młodzież – bowiem nieocenione są jej walory edukacyjne i bezpośredni kontakt z zabytkiem. Osoby zainteresowane tematyką z zakresu historii górnictwa mogą poszerzyć wiedzę dzięki pomocy przewodnika multimedialnego oraz filmu pod tytułem „Z dziejów górnictwa rud żelaza”. Film, zrealizowany w końcowym etapie funkcjonowania ostatnich kopalń rud żelaza, prezentowany jest w sali ekspozycyjnej Muzeum.

Walory Muzeum Górnictwa Rud Żelaza doceniono w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego wpisując ją na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 

Zwiedzanie

Bilet jednodniowy upoważnia do zwiedzania wystaw we wszystkich obiektach Muzeum Częstochowskiego: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Ratusz, Galeria Dobrej Sztuki, Rezerwat Archeologiczny, Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, Pawilon Wystawowy w Parku Staszica, Zagroda Włościańska, w dniu zakupu bez dodatkowych opłat. Cena biletu to: bilet normalny jednodniowy – 14 zł, bilet ulgowy jednodniowy – 8 zł, a w środy bezpłatnie. Więcej informacji na stronie internetowej muzeum: http://www.muzeumczestochowa.pl/zwiedzanie/.

 

Jak dojechać?

Adres: Park Staszica

Komunikacja miejska:

Przystanki: III Aleja NMP,  Linie: 12,16,34

Jasna Góra, Linie:11,31

 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę