Co warto zobaczyć w Częstochowie?

To cykl artykułów, w którym będziemy Wam przybliżać miejsca znane i mniej znane w naszym mieście i jego okolicach.

#2 Złota Góra

 

Złota Góra to dwudzieste pod względem wielkości wzgórze w Częstochowie, bogate w wapienne skały, których wysokość sięga nawet 200 m. Na zboczach Złotej Góry znajdowały się kiedyś cztery kamieniołomy: Adam, Calcium, Emilia i Saturn w których wydobywano wapień. Teraz, kiedy prace te wstrzymano, kamieniołom stał się atrakcją turystyczną. Spacer górą kamieniołomu nie tylko pozwala odpocząć, ale przede wszystkim umożliwia podziwianie panoramy Częstochowy. To właśnie dlatego Złota Góra tak chętnie wybierana jest przez zakochanych na romantyczne spotkania i spacery.

W sierpniu 2011 roku na stokach Złotej Góry został otwarty Park Miniatur Sakralnych, na jego obszarze zlokalizowane są sporządzone w skali 1:25 oraz 1:10 miniatury budowli sakralnych z terenu Europy i Azji t.j. Ostra Brama w Wilnie, Lourdes, Świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Na terenie parku znajduje się również rekonstrukcja rzymskich katakumb a także odsłonięta 13 kwietnia 2013 roku 14-metrowa figura Jana Pawła II oraz liczne figury postaci biblinych (m.in. Mojżesz, Jan Chrzciciel, Matka Boża Fatimska z dziećmi).

Ponadto w Parku czeka na Was także Park Atrakcji (m.in. plac zabaw, park linowy, kino 5D) oraz zaplecze gastronomiczne.

Warto jednak pamiętać o historii Złotej Góry, bo chociaż obecnie jest to miejsce przede wszystkim rekreacyjne to w czasie okupacji niemieckiej znajdował się tu obóz jeńców radzieckich, którzy w ciężkich warunkach żyli, pracowali i często umierali właśnie na stokach tego miejsca.

 

Jak dotrzeć? Wskazówki:

ul. Złotogórska

Transport miejski:

Autobusy: 11, 35, 36- przystanek Złota.

 

 

Autor zdjęcia:

Michał Tomżyński- Konkurs Fotograficzny Oblicza Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę